گشایش نخستین نمایشگاه هنرمندان ایرانی شرق آسیا و اقیانوسیه در مالزی
29 Jun 2015

گشایش نخستین نمایشگاه هنرمندان ایرانی شرق آسیا و اقیانوسیه در مالزی

کوالالامپور – ایرنا – هنرمندان ایرانی شرق آسیا و اقیانوسیه در کوالالامپور پایتخت مالزی گردهم آمدند تا آثار هنری خود را که در غربت خلق کرده اند به نمایش بگذارند.

به گزارش ایرنا، 57 اثر نقاشی و عکس از هنرمندان ایرانی مقیم شرق آسیا و اقیانوسیه در این نمایشگاه که شب گذشته به مناسبت نیمه شعبان و جشن میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) گشایش یافت، به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه به همت رایزنی فرهنگی ایران در کوالالامپور و پشتیبانی اداره کل فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برپا شده است و در آیین گشایش آن مجید صفار، کاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران و علی اکبر ضیایی رایزن فرهنگی کشورمان حضور داشتند.

'لیم وی لینگ' رییس موسسه حراج هنرهای آسیایی نیز از میهمانان ویژه این آیین بود که در مرکز گردشگری مالزی برگزار شد.

در این نمایشگاه که پنج روز ادامه می یابد 30 اثر نقاشی و 27 قطعه عکس از 13 هنرمند ایرانی به نمایش درآمده است.

آثار نقاشی ندا ذوقی، اصغر یعقوبی، امیر مسعود طباطبایی، آرش گروئیان، آناهیتا غضنفری، بهادر معیر، دلارام قائمی، حجت رنجبر، لادن چالک، محشر پرندیان، سهراب مرزبان و طاهره پاکدامن از مالزی، تایلند، استرالیا و ایران در بخش های مینیاتور، تذهیب و نگارگری، خط، آزاد و انتزاعی عرضه شده است.

عکس های این نمایشگاه نیز آثار حمید سلطان آبادیان، گردشگر هنرمند ایرانی است که تحت عنوان 'سفر رنگ و صلح' به نمایش درآمده و بسیاری از آن ها در کشورهای سوریه، عراق و اقغانستان از دریچه دوربین گذشته که امروز تروریست های جنگ طلب صلح و آرامش این کشورها را از بین برده و بحران حاکم کرده اند.

این عکس های رنگی بدنبال آن است تا شادی را که پیامد صلح جهانی است به بازدیدکننده القاء کند و آگاه سازد که در این کشورهای جنگ زده نیز می تواند شادی و صلح حاکم باشد.

آثار نقاشی عرضه شده در نمایشگاه و در سبک های مختلف نیز نشانی از تنوع هنر در ایران است که می تواند مالزیایی ها را که زیاد با هنر ایرانی آشنا نیستند و گردشگران خارجی را که از مرکز گردشگری مالزی دیدن می کنند، بیشتر با هنر ایرانی آشنا کند.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی در آیین گشایش این نمایشگاه برگزاری نخستین نمایشگاه هنرمندان ایرانی در شرق آسیا و اقیانوسیه را فرصتی برای مبادلات فرهنگی میان ایران و مالزی دانست.

ضیایی با اشاره به تلاش رایزنی فرهنگی ایران در مالزی برای برپایی نمایشگاه های فرهنگی و هنری با شرکت هنرمندان ایرانی، گفت که تلاش می شود هنرمندان ایرانی در نمایشگاه های بین المللی مالزی همچون آرت اکسپو حضوری فعال داشته باشند تا هنر فاخر ایرانی را به نمایش بگذارند.

وی گفت که تلاش های هنری و برپایی نمایشگاه ها در مبادلات فرهنگی میان کشورها نقش ویژه ای ایفا می کند و گام مثبتی در جهت شکوفایی اقتصاد هنر ایران در خارج از مرزها است.

رایزن فرهنگی ایران اعلام کرد اداره کل فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که از نخستین نمایشگاه هنری ایرانیان شرق آسیا و اقیانوسیه حمایت کرده پیگیر برپایی چنین نمایشگاه هایی در دیگر مناطق جهان است.

وی برپایی این نمایشگاه را عاملی برای نزدیکی بیشتر هنرمندان ایرانی خارج از کشور، آشنایی دیگر ایرانیان با هنرمندان و معرفی هنر والا و فاخر ایرانی به جامعه میزبان دانست.

http://www.irna.ir/fa/News/81633144/

Contact us

32-70 Menara Keck Seng

203 Jalan Bukit Bintang,

55100 Kuala Lumpur, Malaysia

+60-18 5710 592

+60-3- 4217 8592