تماشای زیبایی هنر ایرانی در نمایشگاه Persian Motif
27 Dec 2015

تماشای زیبایی هنر ایرانی در نمایشگاه Persian Motif

کوالالامپور – ایرنا – نمایشگاهی از آثار نقاشی و عکاسی 8 هنرمند ایرانی با موضوع 'موتیف ایرانی' در کوالالامپور پایتخت مالزی گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه گروهی که تا هشتم ژانویه سال آینده میلادی (18 دی ماه) ادامه دارد، آثار هنرمندان نقاش ایران در گالری 'سوترا' کوالالامپور به نمایش در آمده است.
در این نمایشگاه 27 اثر اصغر یعقوبی مدیر گالری مکعب، امیرحسین ذکرگو، صداقت جباری، رضا معیر، حجت رنجبر، ابراهیم الفت، عنایت نوری و علیرضا کریمپور در تکنیک های رنگ روغن، اکریلیک و عکاسی عرضه شده است.
این نمایشگاه با حضور گروهی از هنرمندان و دوستداران هنر ایرانی از کشورهای مختلف و 'محمد نجیب بن احمد داوا' رئیس گالری ملی هنرهای تجسمی مالزی گشایش یافت.
در این آیین ضمن اجرای موسیقی سنتی ایرانی، دکتر 'امیرحسین ذکرگو' یکی از اساتید ایرانی دانشگاه های مالزی در مورد 'موتیف های ایرانی' سخنرانی کرد.
'موتیف' یکی از اصطلاحات رایج در هنر و ادب، نقاشی و هنرهای تجسمی و نمایشی است و مهمترین ویژگی آن در این هنرها خصلت تکرار شوندگی و برانگیزندگی آن است.

 

می گویند آیینه ها همیشه صادقانه ترین بازتاب و حقیقت واقعی هر فرد را نمایش می دهند . آنها هرگز دروغ نمی گویند !

هنرمند و عکاس ایرانی امیر حسین ذکرگو چنان مجذوب این ایده شده است که به جستجوی ناب ترین شکل از آینه در هستی رفته و آن را پیدا کرده است. نه تنها خالص ترین آیینه، بلکه اولین آینه ای که انسان تصویر خود را در آن دیده است … آب!

“آب وسیله ای برای ​​خلقت و چیزی است که زندگی به آن وابسته است اما با وجود حیاتی بودن، از خود هویتی ندارد.”

امیر می گوید :” آب در ذات حقیقی خود، بی شکل، بی مزه، بی بو و فارغ از هم چیز است! و برای همین می تواند یک آینه قابل اعتماد باشد.”

او معتقد است انعکاس بروی آب می تواند به “زیبایی های زندگی” جلوه ای تازه دهد.
استاد هنرهای اسلامی و شرقی در دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی می گوید : “حتی آثار باستانی نیز زمانی که در آینه آب مشاهده شوند جوان و زنده به نظر می رسند. ”
به عنوان مثال می توانید سری کارهای هنری  با عنوان ” بازتاب هایی برای تعمق ” را در گالری سوترای کوالالامپور مشاهده نمایید که بخشی از نمایشگاه گروهی “نمادهای ایرانی” هستند. به خصوص، عکس امیر از مسجد صورتی یا مسجد نصیر الملک شیراز،که شیفتگی و تعمق او در بازتاب ها را به تصویر می کشد.
اثر او یک شی سنگ مانند در میان یک استخر آب را نشان می دهد در حالی که طرح این عمارت ایرانی با طرح ها و نقوش زیبای آن در آب منعکس شده است.
امیر می گوید :” من از طریق هنر در جستجوی راه هایی هستم که بتوان “ظرافت” اشیا را همانگونه که هست حفظ نمایم به جای آنکه بخواهم برای درک کردن, آنها را “تعریف” کنم .”
فلسفه هنر امیر به اندازه فرهنگ فارسی که در این نمایشگاه برآن تاکید شده است, کهن و غنی به نظر می رسد.
دراین نمایشگاه که تا هشت ژانویه برپاست ۲۳ اثر از هشت هنرمند ایرانی شامل امیرحسین ذکرگو، اصغر یعقوبی، حجت رنجبر، رضا معیری، صداقت جباری، عنایت نوری، علیرضا کریم پور و ابراهیم الفت امیر به نمایش گذاشته شده است. چهار نفر از این افراد ساکن ایران هستند.
رضا معیری، هنرمند جالبی است که از اسطوره ها و نمادها فارسی برای بوم نقاشی خود الهام می گیرد.
رضا می گوید: “هدف من این است که نقوش سنتی و نمادهایی که در باورهای کهن ایران ریشه دارند را بیابم و آنها را در قالبی جدید نشان دهم که ارتباط بین فرهنگ باستانی و مدرن باشد.”
نقاشی این هنرمند، با نام ملکه، زنی با چشمان بزرگ و لباسی سنتی را نشان می دهد که روی زمین دراز کشیده است. این تصویر آمیزه ای پر جنب و جوش از رنگ هاست. به نظر می رسد که این کار به موضوع یک حرمسرا اشاره دارد که نقش مهمی در فرهنگ باستانی (پادشاهی) ایفا کرده است. این تمثیل هنری بی نقص است و فروتنی خاصی در آن دیده میشود که بر حقیقت نهان پرده می افکند.اصغر یعقوبی سرپرست این گروه به این موضوع اشاره می کند که اسطوره های باستانی، شعر، فلسفه و فولکلور فارسی ریشه های خلق آثار هنری هستند و “پیام” هنرمندان را از طریق زبانی معاصرمنتقل می کنند”.
او توضیح می دهد که این نمایشگاه با همکاری سوترا گالری و گالری مکعب در امپنگ برگزار شده است. آثار اصغر یعقوبی حماسی و برگرفته از داستان های فارسی هستند.
یکی از آثار اصغر نبرد بین اژدها و سیمرغ، مرغ افسانه ای در اساطیر فارسی, را نشان می دهد. این طرح تک رنگ و خیره کننده, حیوانی با دم طاووس و پنجه های قوی شیر را نشان می دهد که درگیر مبارزه ای سخت با یک ماراست. این اثر هنری موضوع رایج در داستان های کهن شرقی یعنی نبرد بین خیر و شر را به تصویر می کشد.

در نهایت می توان گفت این نمایشگاه نه تنها جلوه گر هنر بلکه نمایانگر یک نگاه اجمالی از یک فرهنگ ستودنی است.

نمایشگاه “نمادهای ایرانی” تا تاریخ ۸ ژانویه در گالری سوترا برپا خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۳-۴۰۲۱-۱۰۹۲ تماس بگیرید و به صفحه فیسبوک Persian Motif مراجعه نمایید.

منبع سایت

Contact us

32-70 Menara Keck Seng

203 Jalan Bukit Bintang,

55100 Kuala Lumpur, Malaysia

+60-18 5710 592

+60-3- 4217 8592